שני סוגים של הלוואות לעסק: הלוואות טובות והלוואות רעות

לעתים עסקים זקוקים להלוואות לעסקים. בתור בעלי עסקים ובתור בעלי עסקים חשוב להבחין בין שני סוגים של הלוואות, ישנם הלוואות טובות, וישנן הלוואות רעות. הדבר דומה במעט לרעיונות של אבא עשיר אבא עני, בדבר חובות טובים וחובות רעים

הלוואות טובות

הלוואות טובות הן הלוואות שהעסק לוקח על עצמו כדי לגדול יותר מהר או בשביל להרוויח יותר כסף. השאלה הנשאלת היא בהלוואות טובות איך אני מלווה כסף כדי לאפשר לעסק לגדול ולעשות יותר כסף. הלוואה כזאת לעסק היא הלוואה שבתור משקיעים נשמח מאוד להשקיע ובתור בעלי עסקים נשמח מאוד לקחת את ההלוואות האלה כי הם יעזרו לנו בפיתוח העסק. 

הלוואות רעות

הלוואות רעות הן הלוואות שהולכות לשימוש התפעולי של העסק. ההלוואות האלה הן הלוואות שהולכות למשכורות לועובדים קיימים או לקניית מלאי, או לכל שימוש תפעולי של העסק. ההלוואות האלה הן מסוכנות גם לבעלי העסק וגם למי שמלווים לבעלי העסק.

ההלוואות האלה הן הלוואות שמעידות שככל הנראה העסק איננו מנוהל נכון, או שלחילופין יש לו הוצאות כבדות ראשוניות (למשל דמי הקמה), שמקשות עליו. 

סיכום

כאשר אתם חושבים על הלוואות לעסקים נסו להבחין האם אתם מבקשים הלוואה טובה או הלוואה רעה. אם אתם מבקשים הלוואה ראה, נסו להקטינה, נסו שלא להיות ערבים לה (במקרה של פשיטת רגל), במקרה של הלוואה טובה נסו להשיג אותה עם ריבית מעולה מכיוון ששווה לאחרים להשקיע בהם. 

ראו גם הלוואות לעסקים, ייעוץ עסקי, אימון עסקי (מאמרים).